Jak beton konopny może przyczynić się do zmniejszenia wpływu sektora budowlanego na zmiany klimatu

Nadszedł czas, aby sektor budownictwa zaczął przyczyniać się do walki przeciwko globalnej zmianie klimatu.

Wpływ sektora budownictwa na emisję dwutlenku węgla

Nadszedł czas, aby sektor budownictwa zaczął przyczyniać się do walki przeciwko globalnej zmianie klimatu. Obecnie jest on częścią problemu, generując około 13% emisji gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Budownictwo ma potencjał do osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050, ale jest jeszcze długa droga do pokonania.

Tradycyjne materiały budowlane stanowią ogromną część problemu. Sam cement jest odpowiedzialny za aż 8% całkowitej emisji dwutlenku węgla - gdyby był to kraj, znalazłby się na trzecim miejscu pod względem zanieczyszczeń na świecie, zaraz po Chinach i USA. Wynika to z faktu, że w procesie produkcji cementu zachodzi reakcja chemiczna, która emituje dwutlenek węgla, a także z konieczności wypalania go w bardzo wysokich temperaturach, co wymaga ogromnej ilości energii.

W coraz cieplejszym świecie, charakteryzującym się coraz bardziej nieprzewidywalną i ekstremalną pogodą, potrzebujemy materiałów o wytrzymałości i trwałości, jaką do tej pory zapewniał nam beton. Istnieją innowacyjne i bardziej zrównoważone sposoby produkcji cementu, ale ich wdrażanie nie następuje wystarczająco szybko, a świat nie ma już czasu do stracenia.

Ale co by się stało, gdybyśmy mogli zastąpić beton bardziej ekologiczną alternatywą? Przedstawiamy beton konopny: potencjalny zamiennik tradycyjnego betonu, który nie tylko nie emituje, lecz wręcz wchłania dwutlenek węgla z atmosfery.

W SoRoTo zobowiązujemy się do promowania zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska praktyk w branży budowlanej. Dlatego dedykujemy nasze wewnętrzne zasoby na poszerzanie naszej wiedzy i zrozumienia praktyk ekologicznego budownictwa.

Czym jest beton konopny?

Beton konopny to materiał na bazie biomasy, który powstaje poprzez wymieszanie rdzenia rośliny konopi (paździerza konopnego) z wodą i wapnem. Nie jest tak wytrzymały jak jego odpowiednik betonowy, dlatego nie może być stosowany jako materiał nośny ani do stawania gruntu. Jednak beton konopny świetnie sprawdza się do budowy ścian, płyt podłogowych i sufitów. W nowych budynkach, gdzie beton konopny jest stosowany do budowy ścian, nie ma potrzeby użycia dodatkowego sztucznego materiału izolacyjnego ze względu na naturalne właściwości izolacyjne betonu konopnego. Może również być używany do termomodernizacji już istniejących budynków. Doskonale również nadaje się do renowacji ścian w zabytkach. Dzięki swojemu unikalnemu składowi, beton konopny jest odporny na wilgoć, pleśń, szkodniki i ogień.
 
Jednak najważniejszą cechą betonu konopnego jest to, że jest on ujemny pod względem emisji dwutlenku węgla - to oznacza, że w ciągu swojego cyklu życia magazynuje więcej dwutlenku węgla, niż emituje. Zamiana tradycyjnego betonu na beton konopny może bezpośrednio wspomóc walkę ze zmianą klimatu. 

Beton konopny może być łatwo mieszany w Mieszalniku o Wymuszonym Działaniu - zachęcamy tu do zapoznania się z naszym przewodnikiem "Budowanie z betonu konopnego.”

Oto, w jaki sposób beton konopny jest przyjazny dla środowiska na każdym etapie swojego cyklu życiowego:

1. Konopie absorbują dwutlenek węgla z atmosfery


W ciągu ośmiu tygodni, akr konopi podczas wzrostu pochłania więcej dwutlenku węgla niż obszar drzew o tej samej wielkości w ciągu całego roku.

Następnie, gdy konopie są przetwarzane na beton konopny i wykorzystywane w budownictwie, dwutlenek węgla zostaje zatrzymany w materiale. Średniej wielkości dom zbudowany z betonu konopnego przechowuje 5,5 tony dwutlenku węgla przez cały okres swojego istnienia, podczas gdy dom zbudowany z nieekologicznych materiałów emituje 48 ton.

Budując domy z betonu konopnego, możemy sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na mieszkania na całym świecie i przyczynić się do budowy bardziej ekologicznej przyszłości dla nas wszystkich.

2. Będzie pochłaniać węgiel przez kolejne dziesięciolecia

Dzięki procesowi znanemu jako karbonizacja, beton konopny będzie pochłaniał dwutlenek węgla z atmosfery przez wiele lat. Ta właściwość przyczynia się również do wzrostu wytrzymałości i odporności betonu konopnego - co jest korzyścią zarówno dla użytkowników, jak i dla naszej planety.

3. Uprawa konopi może poprawić żyzność gleby

Ponieważ roślina konopi naturalnie odstrasza szkodniki i chwasty, nie ma potrzeby stosowania pestycydów, które mogą zatruwać ziemie i zanieczyszczać wodę pitną.

Dodatkowo, uprawa konopi może przyczynić się do oczyszczania zanieczyszczonej gleby - warto wiedzieć, że po katastrofie w Czarnobylu konopie zostały zasadzone w celu przywrócenia zdrowia i żyzności tamtejszej ziemi.

4. Pomaga budować ciepłe, zdrowe domy

W przeciwieństwie do innych materiałów izolacyjnych, beton konopny nie wymaga dodatku sztucznych substancji chemicznych opartych na paliwach kopalnych, co oznacza, że nie wydziela toksyn do wnętrza budynku i jest korzystniejszy dla zdrowia ludzkiego. 

Beton konopny doskonale reguluje temperaturę wewnętrzną, przechowując ciepło zarówno w materiale, jak i w swoich kieszonkach powietrza. To pozwala zatrzymać ciepło na dłużej, co oznacza, że domy z betonu konopnego są bardziej energooszczędne i tańsze w eksploatacji niż "przeciętne” domy. 

Jest również przepuszczalny dla powietrza i działa jak gąbka, pochłaniając i uwalniając wilgoć do powietrza, co zapewnia naturalną wentylację budynku i zapobiega powstawaniu pleśni.

Jeśli zależy Ci na ekologicznym stylu życia i chcesz przyczynić się do walki ze zmianami klimatycznymi, beton konopny może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Oprócz wielu korzyści dla środowiska, jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych materiałów budowlanych, którą można wykorzystać do budowy trwałych, ciepłych i przyszłościowych budynków.

Na zakończenie tego artykułu warto zaznaczyć, że zdajemy sobie sprawę, iż istnieje wiele opinii i innych alternatyw dla betonu konopnego i jesteśmy tak samo podekscytowani jak Wy śledzeniem rozwoju materiałów budowlanych w sektorze budownictwa. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu na blogu pt. "Budowanie z betonu konopnego.”