Jak Mieszać Żywicę w Mieszarce o Wymuszonym Działaniu

Uzyskaj odpowiedź, jak mieszać żywicę w mieszalniku z wymuszonym działaniem, korzystając z kompletnego przewodnika krok po kroku i listy pakowania.

Być może słyszałeś o żywicy i wielu zaletach tego produktu, ale może nie jesteś pewien, jak zrobić mieszankę, a może wiesz dużo o produkcie, ale przydałoby Ci się kilka wskazówek dotyczących jego mieszania? Niezależnie od tego, która z powyższych sytuacji Ciebie dotyczy, napisaliśmy ten wpis na blogu w celu wyposażenia Cię w umiejętności mieszania tego produktu w mieszarce o wymuszonym działaniu.

Chcemy dać Ci kilka świetnych wskazówek dotyczących mieszania żywicy w mieszarce o wymuszonym działaniu, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, a także uniknąć zalania i chwastów i wiele więcej.  Ponadto, będziesz mógł przeczytać 5-stopniowy przewodnik po tym, jak może wyglądać proces mieszania.

Idź prosto do przewodnika

 

Krótki Przegląd Mieszania z Żywicą

Po pierwsze, wyjaśnijmy pokrótce, czym jest żywica: Żywica to sztuczny produkt poliuretanowy podobny do żywicy roślinnej. Jest to bardzo mocny lakier, składający się zazwyczaj z 2 składników, kleju i środka utwardzającego. Klej jest często określany jako składnik A, podczas gdy środek utwardzający jest nazywany składnikiem B w mieszaninie żywicy, a kiedy te dwa składniki są mieszane, zachodzi proces chemiczny.

Zanim w ogóle zaczniesz myśleć o mieszaniu żywicy, ważne jest, aby przygotować się do wyboru podstawy przed instalacją powierzchni. Aby dowiedzieć się, dlaczego jest to tak ważne, przeczytaj nasz 5-krokowy przewodnik w dalszej części tego wpisu. Po wybraniu lub naprawieniu podłoża, jesteś gotowy do mieszania żywicy - jest to proces, w którym ubijasz razem klej i środek utwardzający.

Ważne jest, aby pracować szybko, ponieważ żywica jest zdatna do użytku tylko przez 30 minut. Podczas gdy żywica i środek utwardzający są ubijane razem, możesz chcieć wymieszać kruszywo (kruszywo może być takie jak kamyki, żwir lub piasek) w mikserze o wymuszonym działaniu. To dobry pomysł, aby zrobić to w ten sposób, ponieważ po ubiciu razem żywicy, można kontynuować jej mieszanie z kruszywem w mieszalniku o wymuszonym działaniu. Gdy żywica zostanie wymieszana z kruszywem, można przystąpić do instalacji mieszanki żywicznej.

Więcej o najlepszym sposobie wykonania tej czynności przeczytasz w dalszej części naszego 5-etapowego przewodnika.

 

W skrócie proces ten wygląda następująco:

 1. Upewnij się, że masz idealną bazę
 2. Ubij żywicę za pomocą SoRoTo SA120NEG 

 3. Wymieszaj kruszywo w mieszarce o wymuszonym działaniu, zaleca się 100-120 l
 4. Wymieszaj swoje kruszywo związane żywicą

 5. Zamontuj kruszywo związane żywicą

 

 

Przewodnik po Procesie Mieszania

Jeśli uważasz, że powyższy przegląd mieszania żywicy jest zbyt krótki, oto bardziej szczegółowy przewodnik po tym, na co należy zwrócić uwagę podczas poszczególnych etapów procesu. Tak więc, ten 5-etapowy przewodnik jest przykładem tego, jak może wyglądać typowy proces instalacji powierzchni żywicznej, wraz z tym, na co trzeba zwracać uwagę po drodze.

 

1. Upewnij się, że Masz Idealną Bazę

This step is an important preparation before you can get started on installing the surfacing, since the best condition for installing a resin surface is a base without holes and uneven areas. Furthermore, the surface is not intended to be higher than the adjoining grass areas, flowerbeds, etc., so you may want to start by excavating and then installing concrete to a thickness of 18mm. 18mm is the most normal start height for things like building driveways for regular passenger cars, while 15mm is the standard if it is just for pedestrians.

 

2. Żywica do Ubijania

Teraz jesteś gotowy do mieszania, ale najpierw musisz ubić żywicę. Dzieje się tak, ponieważ oba składniki (żywica i utwardzacz) muszą zostać połączone, co należy zrobić za pomocą mieszarki lub trzepaczki. Upewnij się, że pod wiadro, którego używasz do ubijania, podłożyłeś plandekę. Użyj trzepaczki typu SoRoTo® SA120neg, która jest ujemnie owinięta, dzięki czemu jest przyciągana do środka trzepaczki i na dno wiadra, więc ryzyko rozlania i rozpylenia poza wiadro jest znacznie zmniejszone.

I PAMIĘTAJ, aby używać rękawic!

Wlej oba składniki razem - i upewnij się, że CAŁY utwardzacz dostał się do środka! - i ubijaj żywicę przez około 30-60 sekund, aż do uzyskania jednolitej, kremowej konsystencji. Żywica będzie zmieniać kolor i stawać się coraz bielsza w miarę ubijania.

Upewnij się również, że ubijana żywica nie jest narażona na kontakt z wodą. Jeśli dostanie się do niej woda, w żywicy wytworzą się małe kryształki i nie będzie można jej użyć.

Z żywicą można pracować około 30 minut, a czas schnięcia wynosi około 8 godzin - jeśli temperatura wynosi do 20°C. Jeśli temperatura jest wyższa, schnięcie jest szybsze. Jeśli temperatura jest wyższa, czas schnięcia znacznie się skraca. Jeśli jest to np. 30°C, czas schnięcia skraca się o połowę!

Ze względów bezpieczeństwa należy upewnić się, że nikt nie chodzi ani nie jeździ po powierzchni przez około 24 godziny, mimo że żywica szybko wysycha.

 

3. Mieszanie kruszywa

Podczas ubijania żywicy, możesz chcieć wsypać pierwszą porcję kruszywa do swojego miksera o wymuszonym działaniu. Może to być coś w stylu 2 worki kamyków + 1 worek drobnych kamyczków.

Przepuszczaj kruszywo przez mikser przez około 30 sekund. Jeśli używasz kilku kolorów (opcje co do kolorów i wzorów są praktycznie nieograniczone z żywicą), są one teraz rozprowadzane równomiernie, a większość pyłu jest usuwana. Jeśli w mieszance jest zbyt dużo pyłu, może to mieć wpływ na wygląd podłogi, dając efekt cieni.

 

4. Mieszanie Kruszywa Wiązanego Żywicą

Wlej żywicę do mieszarki o wymuszonym działaniu, mieszając ją z kruszywem. Pozostaw na 30-40 sekund, a następnie ostrożnie wsyp resztę kamyczków i piasku. Ważne jest, aby równomiernie rozprowadzić piasek, ponieważ w przeciwnym razie w mieszance pojawią się małe, nieestetyczne grudki. Dąż do uzyskania konsystencji przypominającej kaszkę.

UWAGA: Nie należy mieszać dłużej niż 5 minut po wlaniu żywicy! I każda partia musi być mieszana przez dokładnie taki sam czas, aby uniknąć jakichkolwiek różnic w kolorze. Teraz, jesteś gotowy do użycia swojej mieszanki kruszywa związanego żywicą.

Wsyp ją do wyłożonej plastikiem taczki, wyłącz mieszarkę o wymuszonym działaniu, opróżnij ją KOMPLETNIE używając kielni i szczotki. Przetrzyj ją alkoholem, a na koniec przetrzyj WD40, aby żywica się nie przykleiła. Zalecamy wykonywanie tych czynności pomiędzy kolejnymi partiami. Jeśli są resztki z poprzednich partii, może to również powodować zmiany koloru lub plamy.

 

5. Montaż agregatu związanego żywicą

Sprawdź jeszcze raz, czy podstawa jest taka, jak powinna być. Możesz chcieć wyrysować kredą jeden obszar na raz, numerując je, aby upewnić się, że mieszanka jest rozprowadzana równomiernie.

Następnie wylej całą mieszankę na jedną kupkę. Pamiętaj, aby pracować od najdalszej krawędzi do wewnątrz. Regularnie przecieraj pacę alkoholem (po około 6 "pociągnięciach", aby żywica się nie przykleiła). Użyj kielni, aby nacisnąć mieszaninę w dół w kierunku podstawy, ściskając go i rozprzestrzeniając go do pożądanej głębokości. Upewnij się, że nie robisz zbyt wielu "przejść" z kielnią - to może zniszczyć powierzchnię. Po rozprowadzeniu mieszanki, najbliższa krawędź musi pozostać luźna i "szorstka", aby nie zastygła całkowicie, zanim kolejna partia będzie gotowa. Następnie można wlać kolejną porcję mieszanki - najlepiej zanim krawędź z poprzedniej porcji zdąży wyschnąć - w ten sposób uzyskuje się całkowicie niewidoczne przejście.

Powyżej przedstawiamy naszą propozycję 5 kroków mieszania żywicy w mieszarce o wymuszonym działaniu, co oczywiście nie jest wyczerpującym przewodnikiem jak to zrobić. Jeśli nie są jesteś pewien, czym jest powierzchnia związana z żywicą lub jakie są jej zalety, możesz przeczytać nasze bardziej szczegółowe wpisy na blogu: "Jakie są zalety żywicy epoksydowej / Co to jest posadzka epoksydowa".

 

 

Co jest Potrzebne do Montażu Nawierzchni Żywicznej?

Gdy zaczniesz mieszać żywicę, czas, w którym będzie ona twardnieć i utwardzać się, jest ograniczony. Z tego powodu, będziesz chciał być jak najlepiej przygotowany, mając wszystko, czego będziesz potrzebował przed rozpoczęciem.

Istnieje wiele narzędzi wymaganych do instalacji, więc poniżej znajduje się lista narzędzi, które zalecamy mieć, jeśli będziesz mieszać żywicę do takich rzeczy jak podjazd: 

Lista wyposażenia

 • Mieszarka o wymuszonym działaniu, do tego celu zalecany jest model SoRoTos 100-120L
 • System mieszania z trzepaczką SA120NEG do spoiwa żywicznego dla cienkich płynnych produktów
 • Wiadro do cementu o pojemności ok. 10L
 • Płaska betoniarka (używana do wyrównywania/wygładzania)
 • 2 kielnie
 • Ochrona, taka jak rękawice, okulary oraz ochraniacze na kolana
 • Hydrometr do sprawdzania wilgotności gleby (wilgotność poniżej 80%)
 • Palnik do suszenia i podgrzewania podłoża
 • Barierka (taśma, stożki, itp.)
 • Inne przypadkowe przedmioty: kreda, taśma miernicza, taśma duct tape (do obramowania)

To była nasza sugerowana lista wyposażenia, która oczywiście może być dostosowana w zależności od tego, jakie narzędzia preferujesz = ale Twoje przygotowania nie są jeszcze zakończone. Świetnym pomysłem jest zebranie zespołu 3 osób, aby być jak najbardziej wydajnym (co jest bardzo ważne przy pracy z żywicą). 

Trzy role powinny być przydzielone w następujący sposób:

 1. Jedna osoba głównie mieszająca
 2. Jedna osoba sprawdzająca powierzchnię, rozprowadzająca kruszywo za pomocą betoniarki

 3. Jedna osoba wyznaczająca pożądane obszary, pilnująca, aby jednorazowo wylewana była tylko jedna porcja żywicy i aby była ona umieszczona we właściwym miejscu - z idealnie rozprowadzonym kruszywem.

 

Więcej o różnicach między kruszywami wiązanymi żywicą a kruszywami wiązanymi żywicą można przeczytać tutaj.

Teraz powinieneś być dobrze przygotowany do sporządzania mieszanki żywicy w mieszalniku o wymuszonym działaniu, co daje najlepsze rezultaty podczas mieszania żywicy (jeśli nie jesteś pewien, co należy mieszać w mieszalniku o wymuszonym działaniu, a co w mieszalniku bębnowym, możesz przeczytać więcej na ten temat.

Jeśli szukasz więcej informacji na ten temat, możesz zwrócić się do innych wpisów na naszym blogu.

Powodzenia w realizacji projektu!