PYŁ – CICHY ZABÓJCA

Masz suchość gardła. Kaszlesz i kichasz, a oddychanie jest coraz trudniejsze.

Jeśli jesteś narażony na pył w miejscu pracy, musisz uważać na te objawy.

W tym artykule znajdziesz przegląd problemów, konsekwencji i możliwych rozwiązań, dzięki którym Ty i Twoi współpracownicy możecie uniknąć zachorowania w przyszłości.

Problem: Skąd się wziął pył?

Może pojawić się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Musisz oczywiście zachować szczególną ostrożność podczas obchodzenia się z pylistymi materiałami lub pracy z procesami, podczas których powstaje pył, gdy jesteś wewnątrz. Nie oznacza to jednak, że nie ma potencjalnego zagrożenia na zewnątrz.

Ale skąd on się bierze?

Maszyny i materiały

Kiedy myślisz o niebezpiecznym pyle, głównie są to takie produkty, jak piasek, glina, zaprawa cementowa, kamienie, cement, wełna mineralna i drewno. Ale kit, klej i farba, przylepiające się do płuc i skóry, powinny być również uwzględnione.

Oprócz materiałów, niektóre maszyny niosą ze sobą również ryzyko generowania niebezpiecznych ilości pyłu.

Na przykład podczas piaskowania lub napełniania betoniarki suchym produktem; podczas wiercenia, piłowania lub niszczenia prefabrykatów betonowych, gipsu, tworzyw sztucznych itp.

W przypadku pyłu zawierającego azbest, ołów, PCB i izolację, należy zachować szczególną ostrożność.

Konsekwencje: Natychmiastowe i z biegiem czasu

Oprócz tego, że stanowi on problem dla jakości wykonania i rozdarcia różnych ostrzy, pył powoduje również problemy zdrowotne.​

Zarówno te bezpośrednie, jak i te, które są odczuwalne z biegiem czasu.

Natychmiastowe konsekwencje:

  • Suchość oczu i nadmierne mruganie.
  • Suchość gardła. Kaszlesz i kichanie
  • Coraz większe trudności ze złapaniem głębokiego oddechu, aż do płuc.

Z biegiem czasu:

Z biegiem czasu pył ​​może się gromadzić i docierać nawet do najmniejszych, najdelikatniejszych zewnętrznych gałęzi płuc. To powoduje astmę i katar sienny, które same w sobie są bardzo złe...

Ale w najgorszym przypadku pył ​​może powodować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), azbestozę i raka płuc. 

Na większości terenów budowlanych w powietrzu znajdują się cząsteczki rakotwórcze: kwarc oddechowy np. beton lub pył drzewny z drzew liściastych.

 

Rozwiązania: Jak uniknąć pyłu?

W niektórych przypadkach możesz przygotować się na problemy z pyłem.

Instrukcje, nadzór i ocena miejsca pracy to dobre i niezbędne elementy składowe. Oprócz tego sprawdź również, jakich maszyn, materiałów i procesów roboczych używasz na miejscu.

Pomożemy Ci w tym.​

Maszyny i materiały

Efektywnym sposobem uniknięcia problemu z pyłem jest przyjrzenie się maszynom i materiałom używanym na budowie.

Na przykład dobrym pomysłem jest zakup produktów i materiałów, które nie wymagają frezowania, piłowania ani wiercenia. Tzn., wstępnie nawierconego, pociętego, prefabrykowanego betonu. A jeśli musisz coś przeciąć, użyj mokrej piły do ​​płytek zamiast suchej.​

 

PAMIĘTAJ, aby w razie potrzeby używać środków ochrony indywidualnej. Takich jak:​

  • Maska
  • Okulary ochronne
  • Specjalna odzież robocza

 

Kiedy próbujesz ograniczyć pylenie, woda to doskonałe medium to tego celu.​

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu, odpylaniu i zamiataniu na mokro; utrzymuj ścieżki i drogi zwilżone, aby uniknąć wzbijania się pyły, który ostatecznie opadł na ziemię.

Maszyny z wbudowanym lub zamontowanym systemem odpylania zapewniają odsysanie dużej ilości pyłu, zanim dotrze on do powietrza i dróg oddechowych.


W SoRoTo opracowaliśmy kontroler pyłu SoRoTo®.​

SoRoTo® to maszyny stworzone przez i dla murarzy oraz glazurników. Osoby które opracowują produkty, same pracowały z drobnym tynkiem – i osobiście doświadczyły pyłu wkradającego się w każde małe zagniecenie.​

Dlatego firma SoRoTo® od samego początku opracowuje rozwiązanie, które pomagają usunąć dyskomfort i problemy zdrowotne spowodowane przez pył.

Zaczęliśmy od pyłoszczelnej pokrywy. Problem z tym rozwiązaniem polegał na tym, że nie można było obserwować powstawania mieszanki. Nic nie było widać: Czy należało dodać mokrego czy suchego produktu? A jeśli tak, nie można było nić dodatkowo ubić.

Dlatego szybko opracowaliśmy i wyposażyliśmy nasze maszyny w kontroler pyłu (SoRoTo® Dust Liminator).

Kontroler pyłu SoRoTo® jest zamontowany po wewnętrznej stronie pokrywy kratki – a następnie wystarczy podłączyć odkurzacz przemysłowy. Ponieważ kontroler pyłu pokrywa tylko krawędź pokrywy kratki, masz zarówno widoczność, jak i dostęp do mieszanki. 

Dzięki kontrolerowi pyłu SoRoTo® usuwasz do 80% niebezpiecznego pyłu.

 

ZOBACZ JAK KONTROLER PYŁU SOROTO® MOŻE CI POMÓC​

 


Jeśli zasysanie pochodzi z zewnętrznego odkurzacza, pamiętaj, aby upewnić się, że jest ono odpowiednie. Najlepiej z automatycznym oczyszczaniem filtra, więc nie musisz go czyścić samodzielnie.

Umieść maszynę w pewnej odległości od miejsca pracy ludzi, tak aby nie byli oni nadmiernie narażeni na działanie pyłu. Możesz także ustawić specjalne przegrody przeciwpyłowe.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki Ci pomogą. Bądź bezpieczny!​