Budowanie zrównoważonych budynków z gliny lekkiej

Podczas budowania zrównoważonych domów przyszłości, kluczem może nie być szukanie innowacyjnych nowych materiałów, lecz powrót do naturalnych materiałów, które były wykorzystywane już od wieków.

Podczas budowania zrównoważonych domów przyszłości, kluczem może nie być szukanie innowacyjnych nowych materiałów, lecz powrót do naturalnych materiałów, które były wykorzystywane już od wieków. Jednym z takich materiałów, który ostatnio zdobywa na popularności, jest glina lekka - mieszanka składająca się z gliny, piasku, słomy i wody.

Glina lekka i „zwykła” glina to dwa naturalne materiały budowlane, które są często ze sobą mylone. Różnią się znacznie od siebie pod względem składu i zastosowania. Glina „zwykła” to ilasta skała osadowa, głównie składająca się z tlenku glinu, krzemionki i wody. Z kolei glina lekka, zwana także "cob" w języku angielskim, to mieszanka gliny „zwykłej,” piasku i słomy (więcej na ten temat później). Glina lekka jest typowo używana jako materiał budowlany (a nie jako zaprawa), podczas gdy glina „zwykła” najczęściej jest stosowna w zaprawach glinianych. 

Glina lekka może być równie wytrzymała jak beton i służy do budowy ciepłych i energooszczędnych domów. Jest niezwykle ekologiczna i ma potencjał do zmniejszenia ogromnego wpływu na środowisko, jaki ma przemysł budowlany, a zwłaszcza beton.

Glina lekka jest wykorzystywana w budownictwie od wieków w różnych stronach świata, szczególnie tam, gdzie materiały niezbędne do jej produkcji są łatwo dostępne. Oto wszystko czego potrzebujesz się dowiedzieć na temat tego nieco zapomnianego, ale ekologicznego materiału.

Zrównoważony, nadający się do recyklingu materiał

Glina to naturalny, odnawialny materiał, który występuje w ziemi na całym świecie. Często jest uważana za odpad powstający podczas procesu drążenia tuneli i kończy na wysypiskach śmieci – jednak ten surowiec odpadowy może być łatwo przetworzony w trwały i efektywny materiał budowlany. Dzięki powszechnej dostępności gliny, unika się emisji związanej z transportem materiałów na długie odległości za pomocą ciężarówek i statków.

Glina lekka jest mieszanką odpowiednio tłustej gliny ze słomą i piaskiem, które mają za zadanie ją wzmocnić. Wszelkie pozostałości lub materiały niespełniające wysokich standardów jakościowych mogą być przekształcone z powrotem w surowce, które można ponownie wykorzystać. Masa gliniana może również być łatwo poddana recyklingowi po zakończeniu użytkowania. W przeciwieństwie do tradycyjnego betonu, pozostałości mieszanki gliny lekkiej mogą być ponownie wykorzystane w ogrodzie, zamiast trafiać do pojemnika na odpady. Produkcja gliny wiąże się z minimalnym zużyciem energii i wody, co przekłada się na bardzo niewielki wpływ na środowisko.

Budowanie wysokiej jakości, ekologicznych budynków z gliny lekkiej

Chociaż zrównoważone materiały budowlane są ważne same w sobie, równie istotne jest, aby były wykorzystywane do budowy domów, które będą wydajne i będą zapewniały komfortowe mieszkania przez wiele pokoleń. Dom wykonany z gliny lekkiej zużywa tylko ułamek energii zużywanej przez dom z betonu lub cegieł, dlatego te budynki będą przyjazne dla środowiska przez cały okres ich użytkowania - a także pozwolą właścicielom zaoszczędzić pieniądze. 

Dzięki swoim właściwościom, glina lekka doskonale zatrzymuje ciepło i reguluje temperaturę, co sprawia, że budynek jest ciepły przez cały rok, przy minimalnym użyciu ogrzewania centralnego. Materiał ten działa jak gąbka, absorbując ciepło w gorące dni i uwalniając je, gdy temperatura spada, a obecność słomy w mieszance gliny lekkiej dodatkowo wzmacnia jej właściwości izolacyjne (glina lekka może również absorbować dym).

Glina lekka zapewnia naturalną ognioodporność bez konieczności dodawania chemikaliów; wpływa korzystnie na jakość powietrza; a jej „oddychalność” sprawia, że jest odporna na pleśń, nawet w wilgotnych i zimnych warunkach. Jest również bardzo dźwiękoszczelna, chroniąc mieszkańców przed hałasem.

Domy z gliny lekkiej są niezwykle długowieczne; niektóre utrzymują się dosłownie przez wieki. Materiał ten jest stabilny i wytrzymały, więc nie kurczy się, nie pęka ani nie pęcznieje pod wpływem warunków atmosferycznych. Dodatkowo, jest odporny na klęski żywiołowe, takie jak trzęsienia ziemi, pożary i powodzie.

Redukcja wpływu budownictwa na emisję CO2

Budownictwo ma ogromny negatywny wpływ na środowisko, a w obliczu nasilających się skutków zmian klimatycznych, konieczne są znaczące zmiany w sposobie jego działania.

Jednak nie musimy dokonywać wyboru między wysoką jakością budynków a zrównoważonym rozwojem - poprzez przejście z tradycyjnego betonu na naturalne materiały, takie jak glina lekka, możemy znacznie zredukować negatywny wpływ branży budowlanej na środowisko, jednocześnie tworząc ciepłe i komfortowe domy.

Mieszanie gliny lekkiej w Mieszalniku o Wymuszonym Działaniu

Glinka lekka to naturalny i historyczny materiał budowlany, który obecnie odzyskuje popularność ze względu na swoje minimalne oddziaływanie na środowisko, w tym emisję dwutlenku węgla. Tradycyjnie miesza się ją ręcznie - jednak, jeśli wolisz znacznie mniej wyczerpującą fizycznie i czasochłonną metodę, glinę lekką można mieszać dziesięć razy szybciej i znacznie łatwiej w Mieszalniku o Wymuszonym Działaniu. Budowanie z gliny lekkiej to wymagające fizycznie zadanie, dlatego pozwól maszynie, takiej jak Mieszalnik o Wymuszonym Działaniu, wykonać całą ciężką pracę za Ciebie. Ponieważ glina lekka to materiał ciężki, ergonomika maszyny jest ważna - przydatne narzędzia to m.in. podstawka na wiadro, teleskopowe nogi, dopasowanie do taczki, łatwy demontaż Ramion Mieszających do czyszczenia, i wiele innych. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o ergonomii w Mieszalniku o Wymuszonym Działaniu.

Jeszcze raz - glina lekka składa się z gliny, wody, piasku i słomy, co pozwala wzmocnić jej wytrzymałość. Proporcje piasku do gliny, które będą stosowane, będą się różnić, ponieważ glina występuje na całym świecie i ma nieco inne właściwości w zależności od jej pochodzenia. Niemniej jednak, dobrym punktem wyjścia jest stosowanie dwóch części piasku do jednej części gliny. Ponadto, należy dopasować ilość wymieszanej masy gliny lekkiej do rozmiaru wybranego mieszalnika o wymuszonym działaniu.

SoRoTo oferuje najszerszy wybór Mieszalników o Wymuszonym Działaniu o pojemności od 40 litrów do 300 litrów. Standardowe ramie mieszające Mieszalnika o Wymuszonym Działaniu zrobią swoje, ponieważ masa gliny lekkiej jest wolna od małych kamieni. Jednak w przypadku mieszanki zawierającej kamyczków o średnicy większej niż 8 mm, zalecamy używanie naszych Ramion Mieszających z Gumowymi Łopatkami.

Nasze Mieszalniki o Wymuszonym Działaniu zostały wyposażone w układ zębatkowy/silnik, zapewniający maksymalną efektywność przy minimalnym zużyciu prądu - dzięki temu można je podłączyć do zasilania nawet w miejscach o "minimalnym" dostępie do elektryczności. Nasze standardowe mieszalniki mają prędkość 30 obrotów na minutę, co jest optymalne do mieszania betonu, ale sprawdzą się również przy mieszaniu gliny lekkiej. Jednak, ponieważ glina lekka to naturalny produkt, który wymaga jedynie "masażu" w celu nadania mu kształtu, nasze silniki VARIO (dodatkowa opcja) umożliwiają regulację czasu mieszania. Dust Controller (kontroler pyłu) firmy SoRoTo może zmniejszyć ilość ulatniającego się pyłu podczas mieszania, bez pogarszania widoczności mieszanki.

Jeśli potrzebujesz wiader murarskich do tynkowania lub wykonywania konstrukcji z gliny lekkiej, H-Buckets firmy SoRoTo mają wiele zalet. Między innymi, są długotrwałe, bardziej ergonomiczne i będziesz potrzebować mniej sztuk. Jeśli pracujesz z mniejszymi ilościami mieszanki, nasze Mieszalniki Elektryczne poradzą sobie z tym zadaniem. Jednak, jeśli chcesz oszczędzić sobie trudu, zalecamy użyć jednego z mniejszych Mieszalników o Wymuszonym Działaniu.

Jak mieszać glinę lekką

Uruchom Mieszalnik o Wymuszonym Działaniu i dodaj glinę, piasek i wodę. Mieszalnik będzie szybko mieszać składniki, więc cały proces powinien zająć tylko kilka minut. Jeśli mieszanka jest zbyt rzadka i nie trzyma się kupy, dodaj więcej gliny.

Następnie dodaj słomę. Należy jednak pamiętać, że dodatek słomy sprawi, że mieszanka stanie się bardziej twarda, co może sprawić trudności nieodpowiedniemu Mieszalnikowi o Wymuszonym Działaniu (o zbyt małej mocy). W tym wypadku istnieją dwie opcje. Możesz zrobić mieszankę z większą ilością wody, a następnie wyjąć ją z mieszalnika i pozwolić jej trochę wyschnąć przed dalszą obróbką. Drugą opcją jest wpierw wymieszanie mieszanki bez słomy i dopiero później dodanie jej tradycyjnym sposobem, np. przez ugniatanie stopami.

Jesteś gotów, aby rozpocząć budowę z gliny lekkiej? Zapoznaj się z ofertą Mieszalników o Wymuszonym Działaniu firmy SoRoTo i znajdź idealną maszynę do tego zadania.


Wyłączenie odpowiedzialności (disclaimer): W powyższym artykule blogowym zawarte są instrukcje dotyczące gliny lekkiej i sposobu jej mieszania, które zostały udostępnione przez firmę SoRoTo. Jednakże, należy podkreślić, że te instrukcje mają charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako zamiennik instrukcji producenta.
SoRoTo zaleca, aby użytkownicy zawsze przestrzegali instrukcji i wytycznych producenta dotyczących konkretnego produktu, aby zapewnić prawidłowe i bezpieczne użytkowanie.
SoRoTo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub obrażenia wynikające z niewłaściwego użycia lub nieprawidłowego zastosowania udostępnionych instrukcji.