Wykonany z mieszanki piasku i gliny, materiał ten jest wykorzystywany głównie w renowacji budynków historycznych, ale coraz częściej znajduje zastosowanie w codziennym projektowaniu wnętrz jako sposób na walkę z nadmiernym śladem węglowym (link do bloga środowiskowego "HEMP") branży budowlanej.
Tynkowanie i tynkowanie to dwie techniki budowlane stosowane do pokrywania i wykańczania powierzchni ścian i sufitów. Główna różnica polega na tym, że tynki gliniane są używane do wewnętrznych powierzchni i wykończeń, a tynki gliniane są używane do zewnętrznych powierzchni i wykończeń. Materiały stosowane do tynkowania i tynkowania mogą się znacznie różnić.
Ten wpis na blogu opisuje tynk gliniany.
Tynk gliniany jest naturalnym materiałem budowlanym i może być stosowany na różnych powierzchniach, takich jak: podłoża na bazie gliny (adobe, cob lub ściany z ubijanej ziemi), drewno, bele słomy, cegły, kamień i inne, ale ma również ograniczenia, więc należy unikać powierzchni stale narażonych na wysoki poziom wilgoci lub powierzchni, które są nieprzepuszczalne z większą ilością.
Ale nie tylko planeta na tym korzysta - tynk gliniany jest idealny do budowy domów, które wspierają zdrowie mieszkańców. Poznajmy zalety tego materiału i przyjrzyjmy się najlepszym praktykom pracy z nim.
Liczne zalety tynku glinianego
Jedną z zalet tynku glinianego jest to, że jest wolny od toksyn, więc nie zawiera lotnych związków organicznych - substancji chemicznych, które są uwalniane do powietrza i mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Poprawia to jakość powietrza w budynku.
Inną ważną zaletą tego materiału jest to, że jest on wysoce oddychający i zdolny do regulowania wilgotności, utrzymując ją na poziomie 40-60% (co jest zalecanym poziomem dla budynków). Gdy wilgotność wzrasta, tynk gliniany pochłania wilgoć, którą następnie uwalnia, gdy wilgotność spada. Pomaga to zminimalizować skutki chorób układu oddechowego, takich jak astma, a także powstrzymuje rozprzestrzenianie się wirusów i zapobiega rozwojowi pleśni.
Tynki gliniane są trwałe i będą służyć tak długo, jak budynki, w których zostały zastosowane. Jeśli jednak konieczne są naprawy, są one bardzo łatwe do przeprowadzenia.
Pod względem estetycznym tynki gliniane mają wyjątkowy, naturalny wygląd. W razie potrzeby można je zabarwić przy użyciu naturalnych pigmentów, a tynk można wyrzeźbić w dowolnym kształcie.
Wreszcie, tynk gliniany może również sprawić, że pomieszczenia będą bardziej dźwiękoszczelne - co jest często bardzo pożądane w budynkach z wieloma mieszkańcami.
Zrównoważony rozwój tynków glinianych
Zastosowanie tynku glinianego może znacznie obniżyć emisję dwutlenku węgla w budynkach. W porównaniu do innych tynków - takich jak cement - ma on znacznie mniejszy wpływ na środowisko w całym swoim cyklu życia.
Po pierwsze, gdy glina jest wydobywana z gleby, nie jest wymagane głębokie wydobycie - które szkodzi otaczającemu środowisku i przyczynia się do utraty różnorodności biologicznej. W rzeczywistości ten obfity surowiec i tak jest wykopywany przez cały czas - na przykład podczas budowy i tworzenia tuneli - co oznacza, że możemy wykorzystać coś, co w przeciwnym razie zostałoby zmarnowane. Ponadto, ponieważ glina może być pozyskiwana lokalnie, minimalizuje to emisje z transportu (może być tak lokalna, jak własny ogród, ale jeśli nie jesteś profesjonalistą, zalecamy kupowanie gleby gliniastej od profesjonalnych producentów).
W fazie produkcji do przetworzenia tynku glinianego potrzeba bardzo mało energii. W przeciwieństwie do tynków zawierających wapno, które muszą być wypalane w bardzo wysokiej temperaturze (do 1250°C), dodanie cementu do tynku wapiennego zwiększy jego spalanie (do 1500°C), zużywając ogromną ilość energii i przyczyniając się do emisji dwutlenku węgla. Ponieważ tynk gliniany jest nieprzetworzony, nie wiąże się z tym szkodliwym kosztem ekologicznym.
Zastosowanie tynku glinianego może również zapewnić, że domy będą znacznie bardziej zrównoważone przez cały okres ich użytkowania. Dzięki wysokiej masie termicznej może poprawić efektywność energetyczną, utrzymując ciepło w budynkach przy mniejszym uzależnieniu od centralnego ogrzewania. A po zakończeniu eksploatacji tynk gliniany może być kompostowany i zawracany do ziemi, ponieważ jest w 100% biodegradowalny - jest to prawdziwie okrągły materiał.
Mieszanie tynku glinianego
Tynk gliniany można łatwo wymieszać w Mieszalnikach O Wymuszonym Działaniu lub w przypadku mniejszych ilości za pomocą łopatek mieszadła (seria SoRoTo SCREW lub Expert Positive wykonają to zadanie). Przy wyborze rozmiaru mieszalnika O Wymuszonym Działaniu, średnia objętość wyjściowa powinna być wskaźnikiem.
SoRoTo posiada najszerszą gamę Mieszalników O Wymuszonym Działaniu, od 40 litrów do 300 litrów. Standardowe ramiona dla Mieszalników O Wymuszonym Działaniu spełnią swoje zadanie, ponieważ w mieszance nie ma małych kamieni lub skał. W przypadku specjalnej mieszanki z kamieniami większymi niż 8 mm zalecamy zmianę na nasze gumowe ramiona mieszadła.
Kombinacja przekładni i silnika w Mieszalnikach O Wymuszonym Działaniu została wybrana z myślą o maksymalnym efekcie, ale przy najniższym możliwym natężeniu prądu - dzięki czemu można je podłączyć do zasilania w miejscach o "minimalnej" dostępnej energii elektrycznej.
Tynk gliniany jest wykonany z jednej części gliny i dwóch części piasku, a także może zawierać naturalne włókno, takie jak słoma, aby zwiększyć jego wytrzymałość. Aby szybko stworzyć tynk gliniany, należy dodać te materiały do mieszalnika O Wymuszonym Działaniu i wymieszać na sucho, a następnie powoli dodawać czystą wodę z kranu w zależności od potrzeb. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta materiału.
Istnieje wiele możliwości późniejszej obróbki glinianego tynku, takich jak barwienie, wypalanie, pigmentowanie lub różnego rodzaju dekoracje.
Praca z tynkiem glinianym
Jak wspomniano na początku, tynk gliniany nadaje się do użytku w pomieszczeniach, ale ponieważ jest wrażliwy na bezpośrednie działanie wody, nie powinien być stosowany w pobliżu pryszniców lub zlewów. W przypadku nakładania na drewno należy upewnić się, że drewno jest odpowiednio przygotowane i uszczelnione, aby zapobiec wilgoci - w przypadku nakładania na metal może być konieczne zainstalowanie siatki lub listwy przed nałożeniem tynku glinianego.
Aby nałożyć tynk gliniany, należy najpierw upewnić się, że powierzchnia jest czysta i wolna od kurzu, a następnie lekko ją zwilżyć. Następnie tynk można nakładać kielnią lub maszyną natryskową. Wiadra SoRoTo H-Bucket są doskonałym narzędziem podczas nakładania tynku, ponieważ zwiększają wysokość roboczą i mogą być ładowane tynkiem z taczki. Przeniesienie tynku z Mieszalnika O Wymuszonym Działaniu na taczkę jest łatwe dzięki możliwości regulacji wysokości nóg (więcej wskazówek dotyczących ergonomii można znaleźć tutaj).
Powierzchnie o dobrej porowatości wymagają tylko jednej warstwy tynku. Jeśli wymagane są dwie warstwy, należy je nakładać w odstępie dwunastu godzin.
Łatwy w użyciu i o znikomym wpływie na środowisko, murarze mogą rozważyć włączenie tego okrągłego materiału do swojej pracy. W ten sposób sektor budowlany może budować bezpieczne i zdrowe domy, odgrywając jednocześnie kluczową rolę w tworzeniu bardziej zrównoważonej przyszłości.
____________________________________________________________
Zastrzeżenie: Poniższy tekst na blogu zawiera wskazówki dotyczące tynku glinianego i sposobu jego mieszania przekazane przez firmę SoRoTo. Należy jednak pamiętać, że niniejsze wytyczne służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być traktowane jako substytut wytycznych producenta. SoRoTo zaleca, aby użytkownicy zawsze zapoznawali się z instrukcjami i wytycznymi producenta dotyczącymi konkretnego produktu w celu zapewnienia prawidłowego i bezpiecznego użytkowania. SoRoTo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub obrażenia, które mogą wyniknąć z niewłaściwego użycia lub niewłaściwego zastosowania ich wytycznych.